Täna, 19. augustil, saatsid kultuuriorganisatsioonid peaministrile, riigisekretärile, kultuuriministrile, majandusministritele ning rahandus- ja justiitsministrile pöördumise, milles esitati oma ettepanekud kultuurielu avatuna hoidmiseks kõigi viirustasemete korral.

Pöördumine muutmata kujul


Hoiame ühiselt kultuurielu avatuna!

Kultuuriorganisatsioonide pöördumine
19.08.2021

Teatrid, muuseumid, kinod, muusika-, filmi- ja kunstiüritused pakuvad ühiselt välja pikemaajalise lahenduse, kuidas jätkuva tervisekriisi olukorras edasi tegutseda ja kultuurisektor avatuna hoida ning soovivad töötada koos valitsusega välja selge tegevusplaani valdkonnale. 

Kultuurivaldkonnale on vaja lihtsat ja kergesti mõistetavat, kõiki viirustasemeid arvestavat, ühtset ja toimivat tegevuskava. Tegevusplaan peab hoidma sektori avatuna ning andma valdkonnas tegutsejatele võimaluse edastada nii korraldajatele kui ka eelkõige publikule pikemaks ajaperioodiks suunatud selgeid, ühtseid ja turvatunnet tekitavaid sõnumeid. 

Meie ettepanek on, et üritused toimuvad kõigi viirustasemete korral. Selleks pääseb avalikele kultuurisündmustele vaid kehtiva tervisetõendi ettenäitamisel.

 
Tõendeid on kolme liiki:
o vaktsineerimise tõend,
o läbipõdemise tõend,
o negatiivse testitulemuse tõend.

 
Kontroll toimub üritusel toimiva rakenduse abil või vajadusel ka visuaalselt. Inimestele on ühiskonnas loodud kättesaadavad võimalused nii vaktsineerimiseks kui ka oma tervise kiireks kontrollimiseks enne ürituste toimumist. See põhimõte kehtib nii sise- kui ka välistingimustes.

 
Süsteemi rakendamiseks on vajalik:

o investeeringuid lisapersonali, lisatööjõu kuludesse,
o tehnilistesse vahenditesse – kontrollimisega seotud vahendite soetamine,
o innovaatiliste ja teaduslikult põhjendatud lahenduste kasutamisse –
lisaventilatsiooniga viiruskindlad ruumid, Respiray jt taoliste abivahendite
kasutamine,
o piirangutega seotud avalik turunduskommunikatsioon,
o kultuurisündmuse ärajäämisest või edasilükkamisest tekkinud käibe kaotuse
korvamine.

Oluline erand:

Oluline on hoida kultuurivaldkond avatuna ning mõista ühiselt, et kultuurivaldkonda ei ole vaja sulgeda, kui on välja töötatud ja juurutatud kontrollitud ürituste süsteem, mis on arusaadav nii publikule kui ka korraldajatele. Pidev reeglite muutmine ja nende erinevus lühikeses ajaperioodis pärsib kultuuri toimimist ja tarbimist, kasvatab inimeste ohutunnet, loob erinevaid tõlgendamisvõimalusi, põhjustab korraldajatele segadust oma töö planeerimisel, käivitab tagasioste ja piletimüügi langust ning põhjustab mainekahju.

 
Kultuurivaldkonna jaoks on oluline leida võimalused ja lahendused, et jääda avatuks ning viirusega koos edasi elada, arvestades, et viirus ei näita taandumise märke ja pidev sulgemisohus ning teadmatuses tegutsemine ei ole jätkusuutlik kellelegi.


Lugupidamisega

Eesti Etendusasutuste Liit
Eesti Filmi Instituut
Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus
Music Estonia
Muuseuminõukogu

 
Alexela Kontserdimaja
Eesti Jazzliit
Eesti Kontsert
Eesti Kunstimuuseum
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Forum Cinemas OÜ
Jazzkaar
Pimedate Ööde Filmifestival
SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid
Tallinn Music Week

Eelmine

Kandideeri loovettevõtja mikrokraadi programmi TÜ Viljandi kultuuriakadeemias

Järgmine

Osale Music Estonia uue andmete projekti aruteludel