Uudised

ESNS esitlusfestivalil Hollandis astuvad lisaks Night Tapesile üles Hanakiv ja Tuulikki Bartosik

Iga-aastane Euroopa muusikavaldkonna olulisim esitlusfestival ja konverents ESNS (Eurosonic Noorderslag) toimub tuleval aastal 15.–18. jaanuaril Groningenis, Hollandis, tähistades sündmuse 39. aastapäeva. Eesti muusikat esindavad tulevasel festivalil kolm artisti: varem väljakuulutatud ja Music Moves Europe auhinnale nomineeritud Night Tapes ning äsja esinejate nimekirja lisandunud Hanakiv ja Tuulikki Bartosik.

Meie muusikutest on Euroopa muusika tähtsündmusel varasemalt osalenud teiste seas Kitty Florentine, Daniel Levi, Puuluup, Duo Ruut, Mart Avi, Erki Pärnoja, Trad.Attack!, Maarja Nuut, NOËP, Tommy Cash, Ewert and the Two Dragons, Holy Motors ja Talbot.

Hanakiv (kodanikunimega Johanna Kivimägi) on Londonis tegutsev Eesti päritolu muusik ja helilooja, kelle meditatiivses klaveripõhises ambient-muusikas põimuvad klassikalise ja elektroonilise muusika elemendid. Tema loomingut iseloomustavad nii seosed Eesti kultuuriga, eriti koorimuusika traditsioonide ja loodusega, kui ka Londoni muusikamaastiku mitmekesisusega. Tema mullu plaadimärgi Gondwana alt ilmunud debüütalbum „Goodbyes“ kannab endas mõjusid im Heckerst, Björkini ja samuti Eesti päritolu elektroonilise muusika maailmanimest Kara-Lis Coverdale’ist Arvo Pärdini. Maailma suurima levikuga muusika-kuukiri Mojo hindas plaati nelja tärniga ning see jõudis ka Billboardi nüüdismuusika edetabelisse. Novembris ootab Hanakivi ees tema esimene kontsert Jaapanis ning jaanuaris esineb ta lisaks ESNS-ile PIANEO festivalil Saksamaal.

„Olen väga rõõmus ja tänulik, et saan oma muusikat Eurosonicul jagada,“ ütleb Hanakiv, lisades: „Kavatsen esitada muusikat oma esimeselt albumilt, ning ka veel väljaandmata lugusid. Loodan, et saan näidata ka Hanakivi veel seninägematuid külgi.“

Äsja Manchesteris globaalmuusika esitlusfestivalil WOMEX esinenud Tuulikki Bartosik on mitmekülgne muusik ja helilooja, kes on tuntud oma uuendusliku lähenemise poolest akordionile. Oma elu Eesti ja Rootsi vahel jagavat artisti on võrreldud oma valla suurnimedega nagu Philip Glass ja Ólafur Arnalds. Tema uusima albumi „Playscapes“, mis on loodud koostöös Sander Mölderiga, valis Rootsi muusikaajakiri Lira aasta folktroonika albumiks ning plaat kandideeris ka Rootsi sõltumatu muusika aastasündmusel Manifestgalan eksperimentaalmuusika kategoorias.

„Mul on väga hea meel, et mu viimane album jätkuvalt laineid lööb ja on toonud mulle võimaluse esineda Eurosonicul,“ rõõmustab Bartosik. „Peamine eesmärk on leida väärtuslikke kontakte filmi- ja sünkroniseerimisvaldkonnas, kuid WOMEXi kogemuse põhjal ootan põnevusega ka Eurosonicu publiku reaktsiooni.“

Tuulikki Bartosik astub üles kolmapäeval, 15. jaanuaril kell 19.50 De Oosterport – Binnenzaalis, ning 16. jaanuaril kell 19.40 saab Hanakivi näha Lutherse Kerkis, ja Night Tapesi kell 20.50 Grand Theatre suures saalis. Aasta lõpuni on avatud Music Moves Europe auhinna hääletus, kus 15 tõusva artisti seas on Eesti esindajana Iiris Vesiku ansambel Night Tapes.

ESNS festival võimaldab lisaks silmapaistvate artistide esitlusele laiendada muusikatööstuse kontaktivõrgustikku ja arendada rahvusvahelisi koostööprojekte. „Meil on rõõm, et Eesti on esindatud nii mitmekesiste tugeva naisartistide muusikavalikuga ja tänavu ühe artisti võrra rohkem kui eelmisel aasta. See kõik on aastatepikkuse talendiekspordi ja -vahetuse töö, lisaks alustame taas partnerina uut etappi European Talent Exchange võrgustikus, kuhu kuulub lisaks meile üle 100 festivalipartneri, Euroopa ekspordikontorid ja raadiojaamad,“ märkis Music Estonia tegevjuht Ave Sophia Tölpt.

Üle 20 aasta Euroopa muusika rahvusvahelistumisele pühendunud platvorm ESNS Exchange (alates 1. detsembrist European Talent Exchange) sai neljaks aastaks Euroopa Komisjoni „Loov Euroopa” programmi rahastuse, mis aitab jätkata tööd Euroopa muusika ökosüsteemi edendamisel. Eestit esindavad võrgustikus muusikaekspordi kontor Music Estonia koos talendiesitlusfestivaliga Tallinn Music Week ning EBU liikmena ERRi muusikajaam Raadio 2.

ESNS 2025 Late pass maksab 510 eurot, sh maksud*, ja kuni 28-aastastele* 385 eurot, sh maksud. Music Estonia kaudu on võimalik saada neli piletit veel Early Bird hinnaga ehk 390 eurot, sh maksud või kuni 28-aastastele 315 eurot, sh maksud. Huvist osaleda muusikaprofessionaalina ESNS festivalil ja konverentsil palume märku anda Music Estonia projektijuht Greete Paršinile aadresil greete@musicestonia.eu. Toetust saab küsida EAÜ ja ME ekspordifondist.

* Maksude sisse on arvestatud ka 15 eurone Solidarity Eco Tax, mille tasumine on vabatahtlik.
* ESNSi toimumise ajal peab professionaal olema 28-aastat vana või noorem.