Uudised

Eestis võttis [Open] Club Day üritustest osa üle 4000 inimese

Laupäeval, 6. veebruaril toimus [Open] Club Day, millest võttis osa üle 300 kontserdipaiga ja klubi üle kogu Euroopa, sealhulgas seitse kontserdipaika Tallinnast ja Tartust. Kuigi füüsiliselt koguneti Eestis väikestes kuni paarikümnelistes gruppides, siis virtuaalselt võttis üritustest osa üle 4000 inimese.

“On hea meel, et hoolimata keerulisest ajast oli võimalik siiski [Open] Club Dayd pidada. Kriisist räsitud kontserdipaikadele ning klubidele andsid nii selle päeva ettevalmistuseks toimunud veebikoosolekud kui ka kohtumine mõttekaaslastega füüsiliselt ja veebi teel 6. veebruaril vajalikku motivatsiooni madalseisust väljumiseks. Loodetavasti jõuavad aruteluringides kõlanud olulisemad mõtted ka valitsuseni ja aitavad koostada plaane, mis võimaldavad kriisist väljuda võimalikult kiiresti,” sõnab Live Music Estonia juht Henri Roosipõld.

Sel aastal osalesid [Open] Club Dayl Philly Joe’s jazzklubi, Sveta Baar, Erinevate Tubade Klubi, rokiklubi Barbar, Alexela Kontserdimaja, Uus Laine ja Rock & Roll Heaven Tartust. Sündmuse raames toimusid kontserdid, töötoad, kunstinäitus, majatuurid ning kaks aruteluringi.

Sveta Baaris toimunud arutelul vestlesid Tallinna klubide esindajad klubikultuuri mineviku, oleviku ja tuleviku üle. Erinevate Tubade Klubis arutlesid Eesti muusikatööstuse ühed kogenumad tegijad Aarne Valmis, Anne Erm ja Aivar Sirelpuu muusikaettevõtluse kriiside teemal. Mõlema aruteluringi ühiste joontena koorusid välja kaks põhisõnumit. Esiteks rõhutati, et kontserdipaikadele ja -korraldajatele on praegu oluline publiku tugi, et kriisist välja tulla. “Meil on hea meel, et meil on truu publik olnud, kes ikkagi tuleb kontserte kuulama ja on vastutustundlik,” sõnas Jazzkaare peakorraldaja Anne Erm. “Vastutustundlikkust ootaks igaühelt, et võimalikult kiiresti üle saada sellest hirmust ja depressioonist, mis on paljusid haaranud ning et positiivne vibe tuleks jälle tagasi tänu elavatele kontsertidele,” lisas Erm.


Klubi Hall juhi Elena Natale sõnul on oluline, et inimesed saaksid aru, et klubisid võib usaldada. ”Me oskame oma tööd teha ja pakkuda turvalist kohta, kus end väljendada,” sõnas Natale.

Lisaks toodi aruteludel välja kontserttegevuse käibemaksumäära alandamise olulisus. Hitivabriku juht Aarne Valmis võrdles kontserdipileti käibemaksu alandamist kütuseaktsiisi alandamisega: “Käibemaksu langetamist ei oleks vaja ainult kriisist väljatulekuks, vaid konkurentsi säilitamiseks. Langetasime nafta aktsiisi, et eestlased ei käiks Lätis tankimas. Täpselt samamoodi on ka kontserttegevusega – kui meil on kõrge käibemaks, siis Tallinna kontsert läheks promootorile kallimaks ning Lääne artist korraldab Lätis kontserdi, Eesti riigil jääb raha saamata,” sõnas Valmis.


“Kontserttegevuse piletitelt käibemaksu alandamine oleks väga suur boost,” tõi Elena Natale välja vestlusringis “Tallinna klubikultuuri minevik, olevik ja tulevik”. “See võimaldaks maksta inimestele konkurentsivõimelisemat palka ja annaks võimaluse tuua Eestisse suuremaid artiste.”


Toimunud vestlusringe saab järele vaadata lehekülgedel menu.err.ee ja kultuur.err.ee:

VAATA UUESTI: Arutelupaneel “Kriisid muusikaettevõtluses”

VAATA UUESTI: Arutelupaneel “Tallinna klubikultuuri minevik, olevik ja tulevik” 

Fotograaf: Eke Allikvere