WOMEX on suurim ja olulisim pärimusmuusika valdkonna professionaalide kogunemine maailmas, mis sel aastal toimus Soomes Tamperes 23.–27. oktoobrini. Eestist osales enam kui 40 valdkonna esindajat, nende seas festivalikorraldajad, muusikud, manager’id jt; esitlusfestivali programmis esines kaks Eesti muusikut – Cätlin Mägi ja Mari Kalkun; konverentsiprogrammi aruteludes osalesid Virgo Sillamaa ja Helen Sildna (Tallinn Music Week). WOMEXi eel ja järel külas Eestit 26 välisdelegaati, et tutvuda meie pärimusmuusika ja jazzi valdkonnaga.

SÜNDMUSEST

WOMEX on suurim ja olulisim pärimusmuusika sündmus maailmas, toimudes nüüdseks 25. korda; sel aastal osales 2700 valdkonna esindajat 92 riigist. Programmi kuulub mess, konverents, esitlusfestival, vestlus- ja filmiprogramm. Festival toimub igal aastal eri kohas, seekord Soomes, Tamperes, 23.–27. oktoobrini.


EESTI DELEGATSIOON TAMPERES

Eestist osales enam kui 40 delegaati, nende seas Eesti Pärimusmuusika Keskuse, Viljandi pärimusmuusika festivali, Jazzkaare festivalide, Eesti Jazzliidu esindajad ja mitmed teised. Artistidest oli lisaks Cätlin Mägile ja Mari Kalkunile esindatud Tuulikki Bartosik, Curly Strings, FRÄNDER, Leana & Hartwin, Puuluup, Riffarrica, RÜÜT, Svjata Vatra, Tintura ja Trad.Attack!.


MESSIALA KOOS PÕHJAMAADEGA, KOOSTÖÖ LÄTI JA LEEDUGA

Esmakordselt jagas Eesti WOMEXil messiala Põhjamaadega ning esimest korda tegid selle sündmuse raames koostööd ka kolme Balti riigi muusikavaldkonna info- ja arenduskeskused: Music Estonia, Latvian Music Information Centre ja Music Information Centre Lithuania.


EESTI ARTISTID ESITLUSFESTIVALIL

WOMEXi esitlusfestivali programmi valiti kaks Eesti artisti – Cätlin Mägi ja Mari Kalkun, kes esinesid eriprogrammis Northern Connections koos Põhjamaade ja teiste Baltimaade artistidega. 


KONVERENTSIPROGRAMM

Music Estonia juht Virgo Sillamaa osales WOMEXi konverentsiprogrammis arutelus, kus lahati edukaid muusikavaldkonna projekte, mida on rahastanud Euroopa Liit. Samuti nõustas ta uusi WOMEXil osalejaid, kuidas sündmusel orienteeruda ja sellest võimalikult palju kasu saada. Eestist oli konverentsiprogrammis ka Helen Sildna (Tallinn Music Week), kes osales arutelus teemal võrdõiguslikkus muusikas ja kultuuriloomes laiemalt.


EEL- JA JÄRELPROGRAMM

Music Estonia initsiatiivil toimus WOMEXi eel ja järel põhjalik programm ka Eestis. 

  • 20.–22. oktoobrini toimuvas eelprogrammis osales 17 delegaati Ameerika Ühendriikidest, Kanadast ja Kasahstanist, et tutvuda meie pärimusmuusika maastikuga; programmi partner oli Eesti Pärimusmuusika Keskus.
  • 29.–30. oktoobrini toimuvas järelprogrammis osales 9 jazzivaldkonna korraldajat üle maailma, et tutvuda siinse skeenega; programm sündis koostöös Eesti Jazzliidu, festivaliga Jazzkaar ja Jazz Finlandiga.


TOETAJAD JA PARTNERID

Eesti delegatsiooni osalemist ning eel- ja järelprogrammi Eestis vedas Music Estonia, ettevõtmist toetasid EAS ning projekti rahastati osaliselt Euroopa Regionaalarengu Fondist loomemajanduse arendamise meetme raames, lisaks toetasid Eesti Kultuuriministeerium, Balti Kultuurifond ja Eesti Autorite Ühing.
Partneritena osalesid Eesti Pärimusmuusika Keskus, Eesti Jazzliit, festival Jazzkaar, Jazz Finland, Latvian Music Information Centre, Music Information Centre Lithuania, Eesti Suursaatkond Helsingis, Tallinn Music Week.